Değerli Ziyaretcimiz,

Biz Usta Petek Ailesi, iki kuşak önceden gelen arıcılık kültürümüzle, 2011 Mart ayında, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı TR -16-K 011007 işletme kayıt numarasıyla  Bursa'da temel petek üretimini başlattık.

Temel petek üretiminde;

  • * Yerli balmumu kullanımı,

  • ·         * Özelliğini kaybetmemiş hammadde kullanımı,

·         * Arıcılık Yönetmeliği'nin gerektirdiği sterilizasyon ilkelerinin uygulanması, başlıca prensiplerimizi oluşturmaktadır.

Geçen süre zarfında kaliteye verdiğimiz önem, fark edilerek Ülkemizin her bölgesinden  kalite odaklı arıcılık yapan  arıcılarımızla  buluşmamıza olanak sağladı.

Hammaddesini temin edebildiğimiz ölçüde Sertifikalı Organik Üretim  yapan arıcılarımızın temel petek ihtiyaçlarını da karşılamaya gayret etmekteyiz. Yanısıra, kendi balmumuna başka balmumu karıştırılmadan petek elde etmek isteyen arıcılarımızın ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamaktayız.

2013 sezonunda üretim faaliyetimize katı arı yemini de  dahil ettik. Arı yemi üretiminde invert şurubun bal yerine kullanılmasını, olası hastalık etmenlerinin bal yoluyla yaygınlaştırılmasına karşı bir önlem olabileceğine inandık ve bu uygulamaya öncülük eden firmaların başında gelmekteyiz.

Arı yemlerimizin imalatında birinci sınıf sofra şekeri kullanımının, arı sağlığı açısından  bir zorunluluk olduğuna inanmaktayız. Sade arı yemimizin yanında güçlendirici takviyeler içeren arı yemlerimizde ruhsatlı, bilimsel çalışmaları yapılmış, sonuçları görülmüş preparatları kullanmanın da bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz.

Sağlıklı arı ürünleri elde etmede, arı sağlığının korunmasında  önemli bir yeri olan temel peteğin kalitesinin yükselmesi aynı zamanda Ülkemiz arıcılık kalitesinin yükselmesi anlamına gelmektedir.

Balmumunun önemine ve büyüsüne inandığımız bu yolda, arı sağlığına katkı sağlayan uygulamaların ticari kaygı gözetmeksizin yaygınlaştırıcısı olmak en önemli misyonumuzdur.